Відтепер в ЕСОЗ можна планувати потребу пацієнта в тест-смужках в межах плану лікування

З 20 вересня 2024 року лікарі-ендокринологи матимуть можливість вносити призначення тест-смужок в плани лікування. Це означає, що у роботі з планами лікування зʼявляється новий тип призначень – на медичні вироби. До кінця року наявність призначення тест-смужок у плані лікування буде не обов’язковим. Проте у 2025 році призначення тест-смужок з посиланням на план лікування  стане обов’язковою умовою при створенні електронного рецепта за програмою реімбурсації. 

Лікарі-ендокринологи матимуть змогу завчасно внести тест-смужки в плани лікування, щоб пацієнти вже у 2025 році могли безперебійно отримати електронні рецепти на тест-смужки. А лікарі первинної медичної допомоги матимуть змогу виписувати електронні рецепти на тест-смужки на основі призначення лікаря-ендокринолога в плані лікування.

Для лікарів, які уже працюють з призначеннями на лікарські засоби в межах програми “Інсуліни”, процес роботи з призначеннями на медичні вироби знайомий та практично не відрізнятиметься. За потреби можна звернутися до підтримки вашої медичної інформаційної системи (МІС) за додатковими розʼясненнями. 

Як створити первинне призначення на тест-смужки у плані лікування пацієнта?

Створити первинне призначення на тест-смужки для пацієнтів із цукровим діабетом І типу може виключно лікуючий лікар-ендокринолог.

Для цього необхідно:

  1. Здійснити пошук відповідного плану лікування або створити новий (у разі його відсутності).
  2. Створити первинне призначення.
  3. При заповненні інформації первинного призначення вказати:
  • програму –  Медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові 
  • тип призначення – медичний виріб
  • тип медичного виробу – Глюкоза IVD (діагностика in vitro), реагент
  • кількість медичного виробу;
  • запланований період виконання призначення;
  • додаткові параметри за потреби.

4. Підписати призначення власним КЕП для його відправки в ЦБД ЕСОЗ.

Як сформувати призначення (е-рецепт) на медичні вироби (тест-смужки) в ЕСОЗ: алгоритм лікаря

Електронний рецепт на тест смужки виписуються пацієнтам з встановленим і внесеним в ЕСОЗ діагнозом цукровий діабет першого типу (група діагнозів з кодом “E10” за МКХ-10 або код “Т89” за ICPC2)

  1. Здійсніть пошук відповідного плану лікування.
  2. Здійсніть пошук призначення на медичний виріб та створіть електронний рецепт на основі первинного призначення лікаря-ендокринолога.
  3. Проінформуйте пацієнта про те, що безоплатно чи з доплатою отримати за рецептом можливо лише ті вироби, які включені до переліку медичних виробів, які підлягають реімбурсації. Це означає, що пацієнт має бути уважним при виборі в аптеці та обрати саме ті тест-смужки, що відповідають  глюкометрам визначених моделей та виробників.   
  4. Наступний крок – оберіть тип медичного виробу за найменуванням “Глюкоза IVD (діагностика in vitro), реагент” (за Національним класифікатором 024:2023 – 53307). Вкажіть його кількість відповідно до наявного переліку.
  5. Підтвердіть призначення та переконайтеся, що пацієнт отримав номер рецепта та код його погашення. 
  6. За потреби чи на прохання пацієнта можна роздрукувати інформаційну довідку та видати її пацієнту. Інформаційна довідка не прирівнюється до рецепта, то ж її не потрібно засвідчувати підписом та печаткою лікаря.

Нагадаємо, наразі тест-смужки  для вимірювання в амбулаторних умовах рівня цукру в крові за програмою реімбурсації отримують пацієнти  з встановленим діагнозом  “Цукровий діабет першого типу” за електронним рецептом як від лікаря-ендокринолога (зокрема і дитячого), так і лікаря первинної медичної допомоги. На окупованих територіях та в зоні бойових дій – за паперовими рецептами. 

Також рекомендуємо
3 Березня 2022
Наразі ресурс Tabletki.ua – бронюй ліки в аптеках. Збережи свій час і гроші отримує дані про наявність медикаментів від багатьох аптек. В умовах війни не всі мають можливість надавати достовірні дані оперативно. Тому сьогодні уже оновлено алгоритм фільтрації та зображаємо тільки ті аптеки, які дійсно працюють та надають актуальну інформацію.
Період оновлення даних на порталі – одна година. На цей момент уже є актуальні дані від більш ніж 5000 аптек по всій Україні.
Скористатись порталом можна за посиланням – https://tabletki.ua/uk/
6 Січня 2023
Нагадуємо, що на сайті Міністерство охорони здоров’я України розміщено «Портал вакансій медичних працівників».
Його мета – допомогти кожному медику в пошуці роботи знайти вакансію, що йому підходить.
Ознайомитися з пропозиціями, що розміщені на порталі, можна за посиланням: https://work.moz.gov.ua
👩‍💻Від початку роботи на порталі подано понад 1000 вакансій до закладів охорони здоров’я по всій Україні.
🧑‍⚕️👨‍⚕️Портал вакансій медичних працівників є простим та зручним у використанні.
На ньому медпрацівники можуть ознайомитися з усіма наявними опціями, додатковими перевагами та можливостями працевлаштування, щоб знайти вакансію, яка відповідає їх запитам.
• Щоб знайти вакансії у бажаному регіоні України, медик-пошукач може скористатися фільтром за областю, вказавши необхідну у полі «Область».
• Заклади охорони здоров’я можна відфільтрувати за формою власності та обрати з-поміж державних, комунальних, приватних тощо.
• Вакансії можна фільтрувати і за посадою. Для цього слід вибрати необхідну посаду з випадного списку. Фільтр автоматично відсортує вакансії за запитом та видасть усі відповідні.
15 Грудня 2023

З 15 грудня 2023 року в ЕСОЗ діятимуть тимчасові зміни, які дозволять пацієнту отримувати номер та код е-рецепта навіть за умови збоїв у роботі мобільного оператора. 

Таке рішення погодили у зв’язку тим, що багато українців втратили мобільний зв’язок та, зокрема, не можуть отримати СМС з номером електронного рецепта на препарати за програмами реімбурсації “Доступні ліки”, на наркотичні ліки, вартість яких відшкодовується коштом місцевих бюджетів та на ліки за власний кошт пацієнта.

Відповідні зміни діятимуть у межах ВСІХ ПРОГРАМ, за якими призначаються ліки за е-рецептами (тобто як на реімбурсацію, так і на ліки за іншими джерелами фінансування, що доступні в ЕСОЗ).

Алгоритм дій лікаря при виписуванні е-рецептів у рамках тимчасових змін

  • При створенні нових е-рецептів 

З 15 грудня 2023 року лікарю необхідно роздрукувати для пацієнта паперову інформаційну довідку  АБО передати її в електронному вигляді (чи повідомити номер та код іншим способом, наприклад, сфотографувати). Інформаційна довідка міститиме і номер рецепта, і код його підтвердження, який необхідно надати працівнику аптеки. Ці зміни – тимчасові заходи, які вжиті на період кризи та стосуються користувачів усіх мобільних операторів

  • У випадку якщо е-рецепт виписали до 14 грудня включно, проте СМС не надійшла

Лікарю необхідно згенерувати нову інформаційну довідку за рецептом та передати її  (АБО інформацію з неї) пацієнту. Зокрема, це можна зробити дистанційно в узгодженому між лікарем та пацієнтом форматі (телефоном, месенджером тощо). В іншому випадку пацієнт може дочекатися СМС щодо раніше створеного е-рецепта після відновлення звʼязку оператором.

  • У випадку якщо е-рецепт виписали раніше, проте СМС успішно надійшла пацієнту

Пацієнт має, як і раніше, звернутися до аптеки та предʼявити номер рецепта та код його підтвердження з СМС.

Звертаємо вашу увагу, що зазначені зміни НЕ стосуються програми “Медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові”. Отже, при виписуванні е-рецепта на тест-смужки СМС-повідомлення із номером та кодом рецепта буде надходити пацієнту як і зазвичай.

3 Травня 2022
✔️ Український стартап Headway на базі інструкцій Міністерства охорони здоровʼя та ДСНС, Центру стратегічних комунікацій та інших офіційних джерел інформації, оформлені в інфографіки, якими зручно користуватися офлайн. В цих інфографіках ви знайдете алгоритми дій першої домедичної допомоги, як убезпечити себе при хімічний та радіаційній небезпеці, як жінкам убезпечити себе та немовлят. Детальніше ознайомитись можна за посиланням –
✔ Мобільний застосунок Hearty app допомагає батькам дбати про емоційний та психічний стан дітей під час війни. Додаток підказує прості ігри та активності. Він працює офлайн і його можна використовувати навіть в укриттях. У застосунку також доступні книги, аудіоказки українською та інший контент. Додаток доступний для iOS- https://apple.co/3vJlTIV Android-
✔️ Корисний додаток із детальними інструкціями про надання першої медичної допомоги. У додатку знаходиться поради як для військових, так і для цивільних. Також зібрані покрокові інструкції з ілюстраціями та нагадуваннями, а для цивільних є навіть відеоінструкція допомоги у випадку кровотечі. Додаток працює і офлайн, тому скористатися їм ви можете у будь-який момент, детальніше за посиланням – для ІOS- https://apple.co/3KlqFBq Android-