Електронна система охорони здоров'я в Україні

Цифрова трансформація системи охорони здоров’я
Цілі
#Забезпечити прозорість фінансування
cистеми охорони здоров'я
#Надати можливість працювати без паперу
поступовий перехід на електронний облік
(е-рецепт, е-картка,
е-направлення)
#Сформувати бізнес-середовище
для створення нових електронних сервісів
#Створити простір для інновацій
в медицині (machine learning, big data, blockchain, etc.)
#Сприяти розвитку
медичного ІТ-ринку

Електронна система охорони здоров'я  двокомпонентна система, в якій користувач через МІС взаємодіє з центральною базою даних.

ЕСОЗ складається з:

  • Центральної бази даних  (ЦБД)  інформаційно-телекомунікаційна система, яка містить передбачені законодавством реєстри, програмні модулі, інформаційну систему НСЗУ, в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій та ін.

Також, забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами.

  • МІС (електронна медична інформаційна система) — інформаційно-телекомунікаційна система, яка дає змогу автоматизувати роботу суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, створювати, переглядати, обмінюватися інформацією в електронній формі, зокрема з центральною базою даних (у разі підключення).

Ключові ролі
eZdorovya

адмініструє Центральну базу даних  ЕСОЗ та контролює розробку електронної системи охорони здоров’я в Україні

Національна служба здоров'я України

аналізує та використовує дані для прогнозування потреб населення в медичних послугах, розробки програми медичних гарантій, здійснення оплати закладам за медичні послуги

Міністерство охорони здоров'я України

формує політику у галузі охорони здоров’я, відповідає за реалізацію реформ

Бізнес

електронні медичні інформаційні системи (МІС) — системи, які дають змогу автоматизувати роботу медзакладів з ЦБД

Новини
27 Червня 2025

В ЕСОЗ впроваджено важливі оновлення для всіх користувачів. Серед них – окремі виправлення та покращення поточних процесів. Зміни вже доступні  у вашій МІС – дізнавайтеся більше у представника вашої МІС.

Розповідаємо, що змінилося, у цьому розʼясненні ⬇️

✅ Нові МНН, ліки за якими відпускаються виключно за е-Рецептом

МОЗ України запровадило нові правила для ліків із міжнародними непатентованими назвами (МНН) налбуфін (МНН: Nalbuphine), буторфанол (МНН: Butorphanol), диналбуфіну себакат (синонімічне найменування: Dinalbuphine sebacate) – вони відпускатимуться виключно за е-рецептом.

Призначення препаратів налбуфіну здійснюється в ЕСОЗ за програмами:

  • за кошт пацієнта – “Рецептурні лікарські засоби”
  • коштом місцевих програм (відповідно до Постанови КМУ від 17 серпня 1998 р. № 1303) –  “Місцеві програми – ненаркотичні анальгетики”.

✅ Виправлено помилку, яка перешкоджала вносити дані свідоцтва про народження, виданого у день народження дитини

Раніше при додаванні законного представника для дитини, яка вже була зареєстрована в ЕСОЗ, виникала помилка при внесенні даних свідоцтва про народження, що було видане у дату народження дитини. 

Так останнім оновленням цю помилку було усунено – це спростить процес створення звʼязку недієздатного пацієнта із законним представником.

Удосконалено процес нормалізації свідоцтв про народження

Попередньо ЕСОЗ уже враховувала частину неочевидних помилок під час верифікації даних свідоцтв про народження — наприклад, деякі схожі символи кирилицею, латиницею або римськими цифрами. 

Тепер перелік автоматичних замін і правил нормалізації розширено – додано обробку нових типових помилок та видалення зайвих символів.

Завдяки цьому різниця у способі введення символів більше не впливатиме на результат верифікації, що значно зменшить кількість помилок при перевірці документів.

Додано можливість реєстрації працівників немедичних спеціальностей для обліку медичного обладнання

Для того, щоб розширити перелік співробітників, які на практиці ведуть облік медичного обладнання у закладі, в ЕСОЗ стало дозволено вказувати посаду не лише зі стандартного довідника, а й у вигляді вільного тексту.

Так для того, щоб зареєструвати в ЕСОЗ фахівця із закупівель, бухгалтера чи іншого відповідального за обладнання співробітника, необхідно створити запис про співробітника з типом адміністратор (ADMIN) чи фахівець з кадрів (HR) та вказати офіційну посаду працівника текстом відповідно до штатного розпису.

Дізнавайтеся більше про оновлення у представника вашої МІС!

27 Червня 2025

МОЗ України запровадило нові правила для препаратів із міжнародною непатентованою назвою (МНН) налбуфін та буторфанол. Ліки цієї групи, що класифікуються за кодом АТС N02AF – налбуфін (МНН: Nalbuphine), буторфанол (МНН: Butorphanol), диналбуфіну себакат (синонімічне найменування: Dinalbuphine sebacate) надалі відпускатимуться виключно за електронним рецептом.

Розʼяснюємо – що важливо пам’ятати лікарям та фармацевтам при роботі з е-рецептами. 

💊Як виписати е-рецепт на налбуфін?

Призначення препаратів налбуфіну за кошт пацієнта здійснюється за програмою “Рецептурні лікарські засоби”. Термін дії рецепта як і для решти рецептурних ненаркотичних препаратів складає 90 днів.

Детальний алгоритм призначення: https://cutt.ly/arEYr8Xy 

💊Як здійснюється призначення налбуфіну за програмами місцевих бюджетів?

В ЕСОЗ впроваджено нову програму – “Місцеві програми – ненаркотичні анальгетики” для призначення препаратів налбуфіну в межах місцевих програм – тобто, якщо повна чи часткова вартість ліків компенсується коштом місцевих бюджетів.

Зверніть увагу, що для подальшого відшкодування вартості ліків коштом місцевих бюджетів у текстовому полі нотаток лікар має обовʼязково вказати:

  • відсоток відшкодування вартості ліків (50% чи 100% – тобто безоплатно)
  • ЄДРПОУ та найменування закладу, його місцезнаходження
  • власне прізвище та ініціали лікаря.

Термін дії рецепта як і для решти рецептурних ненаркотичних препаратів складає  30 днів.

❗️Буде корисним:

💊Винятки для прифронтових територій
На територіях, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, у разі відсутності технічної можливості виписування електронних рецептів на лікарські засоби, які відносяться до фармакотерапевтичної групи похідні морфінану та класифікуються за кодом анатомо-терапевтично-хімічним N02AF, виписування таких рецептів може здійснюватися в паперовій формі, протягом періоду ведення бойових дій або тимчасової окупації та трьох місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації. Аптеки при цьому зобов’язані зберігати паперові рецепти протягом трьох років. Відпуск таких препаратів за паперовими рецептами також здійснюється аптеками, що розташовані виключно на цих територіях які включені до вищезазначеного Переліку.

❗️Нагадуємо про відповідальність
Налбуфін — сильнодійний опіоїдний анальгетик, що потребує суворого контролю й регулярного моніторингу стану пацієнта. Наголошуємо дотримуватися порядку призначення та відпуску рецептурних ліків та здійснювати призначення налбуфіну виключно з використанням е-рецепту.

23 Червня 2025

ДП “Електронне здоров’я” затвердило нову редакцію договору про підключення медичних інформаційних систем (МІС) до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я (ЦБД ЕСОЗ). Укладення такого договору є обов’язковим для будь-якої МІС, що підключається до ЦБД ЕСОЗ.

Зокрема, було оновлено умови надання послуг МІС для медичних та аптечних закладів. Також змінено умови припинення доступу МІС до ЦБД ЕСОЗ у разі непройденого повторного або додаткового тестування, розширено перелік документів, який подається разом із заявою про приєднання МІС до ЦБД ЕСОЗ, а також уточнено гарантований рівень технічної підтримки користувачів. 

Основні зміни: 

➡️Якість сервісу МІС для кінцевого користувача мають бути не гірші, ніж визначені в договорі про підключення

Відтепер договір між МІС і медзакладом чи аптекою повинен обов’язково явно визначати умови щодо технічної та інформаційної підтримки користувачів. При цьому умови надання підтримки мають бути не гірші, ніж визначені у договорі про підключення МІС. 

Нагадуємо, що МІС має забезпечити веб-сайт, на якому розміщуються інструкції та навчальні матеріали для користувачів МІС, контакти служби підтримки. 

Також звернення до служби підтримки МІС мають обов’язково реєструватися через відповідну систему (наприклад, JIRA helpdesk тощо), яка обліковуватиме проблему чи питання, рішення, час звернення та відповіді тощо. 

➡️Посилили вимоги до підзвітності роботи оператора МІС 

Оператор МІС зобов’язаний надавати інформацію, пояснення, документи на запит технічного адміністратора (ДП “Електронне здоровʼя”) впродовж 5 робочих днів з дати його отримання (якщо інший термін не встановлено у запиті).

➡️Оновили вимоги щодо безперебійної роботи МІС 

У договорі визначено чіткий перелік мінімальних умов для роботи МІС впродовж доби. Так, МІС має працювати 96% часу за добу (без урахування планової недоступності роботи МІС та недоступності у зв’язку із зовнішніми факторами).

Детальніше переглядайте умови нового  договору підключення за посиланням.

Нова редакція договору набирає чинності 14 липня 2025 року. 

13 Червня 2025

Е-направлення — це один із найбільш популярних цифрових медичних інструментів, з яким можна отримати певну медичну послугу – консультацію, аналізи чи обстеження. Зручність також полягає у тому, що пацієнт самостійно обирає медзаклад та медпрацівника, у якого хоче отримати медичну послугу. 

Наразі в Україні створено 763 млн е-направлень.

Е-направлення створюється в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) за рішенням лікаря після відповідного медичного огляду. Така можливість є у всіх лікарів незалежно від їх посади чи спеціальності, а також форм власності медзакладів, де вони працюють – комунальні, державні чи приватні тощо. 

Договір з НСЗУ не є обов’язковою умовою для призначення необхідних медпослуг. Тобто навіть лікар приватної лікарні, якій ви надаєте перевагу, може видати вам е-направлення. Отримати е-направлення можуть і пацієнти без декларації із сімейним лікарем.

Зверніть увагу, що є визначений перелік лікарів, до яких можна звернутися за медичною послугою без е-направлення, зокрема — гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог та фтизіатр. Також е-направлення не потрібне, якщо ви звертаєтесь до лікарні в ургентному стані самостійно. 

Послуга за е-направленням безкоштовна чи платна? 

Пацієнт з е-направленням за власним бажанням обирає медзаклад та відповідного фахівця, у якого планує отримати медичну послугу. Завдяки Програмі медичних гарантій низка медичних послуг є безоплатними для українців і фінансово покривається державою в особі Національної служби здоров’я України (НСЗУ). 

Щоб скористатися медпослугою безоплатно, важливо обрати медзаклад, який має договір з НСЗУ за конкретним пакетом послуг. Перевірити таку інформацію можна на відповідному дашборді або зателефонувавши до безкоштовної інформаційно-довідкової служби НСЗУ за номером 16-77.

Якщо пацієнт за власним вибором хоче звернутися у медзаклади, які не мають договору з НСЗУ і надають певні медпослуги платно, то може туди звернутися без е-направлення. 

Як використати е-направлення?

Коли лікар створює е-направлення, пацієнту на viber чи телефон  надходить повідомлення з 16-значним номером у форматі “Ваше направлення: 6495-7332-1362-2361”. 

Іноді лікарі призначають е-направлення за єдиним груповим номером, коли за одним і тим же номером поєднується кілька послуг, наприклад, отримання консультації, проведення УЗД-дослідження та аналізу на гормони. 

Щоб скористатися медпослугою, пацієнту достатньо надати цей номер лікарю чи працівнику реєстратури під час запису на послугу. За цим номером таке направлення буде знайдено в ЕСОЗ, а лікар/працівник рецепції має підтвердити можливість надання послуги.

Зверніть увагу, що роздруковувати направлення не потрібно. Якщо ви забули, на які послуги вам виписане направлення, зверніться до свого сімейного лікаря. Нагадаємо, що термін дії е-направлення – 1 рік з дня створення. 

Як підключитись до ЕСОЗ
Якщо у вас є питання
  • З питань взаємодії з електронною системою охорони здоровʼя:

Інформаційно-довідкова служба НСЗУ: 1677 (з понеділка по четвер з 9 години ранку до 18 години та з 9 години ранку до 16:45 у п’ятницю у робочі дні)

До нас вже приєдналися
16+ тис
Закладів охорони здоровʼя
35+ млн
Пацієнтів
400+ тис
медичних фахівців та працівників аптек
Партнери