Ініціатива допомоги медикам в інших регіонах

Про незламність та єдність українського народу уже ходять легенди.
Ми конвертуємо нашу злість у донати та допомогу один одному. Ми непереможні, коли єдинні. Саме тому за ініціативи Міністерство охорони здоров’я України запроваджується ініціативу допомоги медикам в інших регіонах.
Механізм передбачає роботу медиків в інших регіонах. У першу чергу, йдеться про заклад, у яких наразі перевантаження та дифіцит медичних працівників. Такі заклади потребують підсилення і залучення медичних працівників для надання допомоги пацієнтам та постраждалим, у тому числі внаслідок бойових дій.
Механізм направлення медиків дозволить оперативно закривати потреби медичних закладів у необхідних спеціалістах та сприятиме якнайшвидшому відновленню нормальної життєдіяльності деокупованих територій та здоровʼя наших громадян.
Важливо: строк відрядження медичних працівників не може перевищувати 30 календарних днів.
Медики можуть самостійно подати письмову заяву про бажання працювати в закладах охорони здоров’я, що потребують підсилення. Відповідна заява подається в довільній формі на ім’я керівника закладу, де вони працюють, та керівника Центру медицини катастроф МОЗ. Для зручності свої дані медики можуть подати, заповнивши форму за посиланням: ​​
Також Центр медицини катастроф може залучати до надання допомоги або аеромедичної евакуації медиків і фахівців з реабілітації, які не мають українського громадянства. Йдеться про іноземців відповідної кваліфікації, окрім громадян росії та білорусі.
Також рекомендуємо
15 Березня 2022
Як убезпечити себе під час війни?
Як ви знаєте, чим вищий рівень емоційної стійкості – тим більше ви можете надати допомоги оточуючим. Декілька рекомендацій як мінімізувати наслідки емоційної напруги та посилити своє емоційне благополуччя.
1. Перевіряйте інформацію, що з’являється в ЗМІ та в соціальних мережах. Сьогодні інформаційні провокації є інструментами дестабілізації ситуації в країні, підривання суспільної довіри до державних інституцій та поширення масової тривоги серед українців. Закликаємо вас споживати інформацію виключно з якісних та перевірених джерел, довіряти офіційним державним каналам, а також дотримуватися простих правил особистої інформаційної безпеки (рекомендації ДССЗІ: ).
2. Не ігноруйте сигнали тривоги і вчасно йдіть до сховища. Це ваша безпека і вона для вас повинна бути в пріоритеті.
3. Обмежте вживання стимулюючих напоїв, таких як кава, алкоголь та енергетики.
4. Намагайтесь побільше спати. Ви зможете витримувати більше напруги.
5. Намагайтесь робити рутині речі. Якщо немає повітряних тривог та ви маєте час – не нехтуйте харчуванням чи проводженням часу з дитиною.
6. Якщо ви відчуваєте, що вам потрібна допомога – не соромтесь та запитуйте про неї в близьких та друзів.
❗️За потреби зверніться за консультацією до профільних спеціалістів. Наразі створено багато ресурсів, де можна отримати підтримку безкоштовно.
💬 Громадська організація Ла Страда організовує безкоштовні психологічні консультації. Діти, підлітки та студентська молодь мають можливість анонімно і конфіденційно отримати підтримку в будь-яких складних життєвих ситуаціях, а дорослі – проконсультуватися з психологами, юристами, соціальними працівниками та соціальними педагогами щодо ситуацій, які стосуються дітей та порушення їхніх прав. Детальніше:
💬 Безкоштовну допомогу усім, хто її потребує, готові надавати сертифіковані психологи Центру психологічного консультування і травмотерапії “Відкриті двері”, які мають досвід роботи з учасниками збройних конфліктів та навчені за американським стандартом. Щоб скористатись потрібно заповнити онлайн форму на ресурсах проекту –
💬 Чат підтримки «Як ти?» запустили психотерапевти. В чаті уже долучились понад 3900 людей, вони можуть поділитися тут своїми емоціями та переживаннями і отримати підтримку інших учасників групи та за потреби залишити заявку на особисту консультацію в чат-боті – https://t.me/yaktuzaraz
💬 Інститут когнітивного моделювання разом з кафедрою медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії запустили телеграм-бот, який надає підтримку Скористатись яким можна за посиланням –
💬 На базі Українського Католицького Університету стартувала робота центру “Кризової Порадні”. Психологи надають допомогу безкоштовно через дзвінки та онлайн повідомлення в телеграм чатах. Звернутись за консультацією можете за контактами: +380965807688@poradnya1, +380500732903@poradnya2, +380965814896@poradnya3, +380934347701@poradnya4, +380958744062@poradnya5.
💬 Портал Help24 обʼєднав психологів, які надають безкоштовно консультації для усіх охочих в онлайн-чатах. Консультація триває 30 хвилин, для консультації потрібно зареєструватись онлайн за посиланням –
🇺🇦 Бережіть себе та своїх рідних! Все буде Україна
1 Лютого 2024

Пацієнт має право відкликати наданий дозвіл на доступ у будь-який момент. Навіть після того, як медичний працівник, що отримав такий дозвіл, ознайомився з медичними записами потрібними йому для надання медичної допомоги (для встановлення діагнозу, забезпечення лікування або надання медичних послуг).

Для того, щоб відкликати наданий дозвіл на доступ пацієнт може звернутися до:

– медичного працівника, якому такий дозвіл було надано. Такий медичний працівник має право деактивувати дозвіл, автором якого він є.
– лікаря первинної медичної допомоги, з якими пацієнт уклав декларацію (його сімейний лікар). Такий медичний працівник має право деактивувати дозвіл, який пацієнт надав будь — якому іншому медичному працівнику.

Також хочемо зазначити, що дозвіл на доступ має визначений час активності. Після завершення цього терміну дозвіл перестає діяти, а отже, за потреби переглянути медичну інформацію медичний працівник, який колись мав до неї доступ, повинен створити новий дозвіл.

Джерело: НСЗУ

31 Жовтня 2024

Доволі часто у пацієнтів виникає запитання, чи всі медпослуги за е-Направленням безоплатні, де та як отримати таку інформацію, чи у всіх випадках потрібне е-Направлення та загалом як ним скористатися. Сьогодні розкажемо про це детальніше. 

Що таке е-Направлення?

е-Направлення – це медичний запис у формі електронного документу, що формується лікарем в ЕСОЗ для фіксації конкретного призначення певному пацієнтові. 

е-Направлення створюється лікарем, який призначив медичну послугу пацієнтові. Технічна можливість його створення наявна у лікарів закладів всіх форм власності (комунальні, державні, ТОВ, ФОП тощо) та незалежно від їх посади чи спеціальності (хіруг, травматолог, інфекціоніст, заввідділенням тощо). Можливість призначення необхідної медичної послуги пацієнтові не залежить від наявності договору з Національною службою здоровʼя України (НСЗУ). Тобто навіть лікар вашої улюбленої приватної лікарні може видати вам е-Направлення.

Нагадуємо, що отримати е-Направлення можна без наявності декларації про вибір сімейного лікаря.

Як отримати направлення і коли воно не потрібне?

Якщо у вас виникла проблема зі здоров’ям, зверніться до сімейного лікаря, терапевта або педіатра за попереднім записом особисто чи онлайн (якщо ви попередньо узгодили таку можливість). Лікар вивчить ваші скарги та проведе за необхідності огляд, після чого визначить план лікування та потребу в медичних послугах чи додатковій діагностиці. Такі призначення будуть зафіксовані у вашій електронній медичній картці.

Після створення е-Направлення пацієнту надійде смс-повідомлення з його номером або лікар надасть інформаційну памʼятку з деталями такого направлення. Звертаємо увагу, що паперова інформаційна довідка видається виключно на прохання пацієнта.

Однак не завжди е-Направлення необхідне, оскільки є перелік лікарів, до яких можна звернутися без е-Направлення. Такими лікарями є гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог та фтизіатр.

Також е-Направлення не потрібне, якщо ви звертаєтесь до лікарні в ургентному стані самостійно. Якщо ж ситуація прямо загрожує вашому життю чи здоровʼю, викликайте ЕКСТРЕНУ медичну допомогу за номером 103. 

Якщо за власним вибором ви вирішили скористатися платною послугою чи, наприклад, у вашому випадку витрати покриває страхова компанія, то для звернення до лікаря чи на діагностику направлення не є обовʼязковим, але може видаватися задля надання саме призначеної лікарем послуги. Якщо вам видають направлення, яке не оплачує держава, то в такому направленні медична програма буде зазначена як “Інші джерела фінансування медичного обслуговування”.

Як використати направлення?

Коли ви вже отримали смс-повідомлення з номером е-Направлення чи паперову інформаційну памʼятку – ви можете звернутися до будь-якої лікарні, яка надає таку послугу.

Безоплатною така послуга буде, якщо обрана вами лікарня має договір з НСЗУ за програмою медичних гарантій відповідного напрямку. Всі такі лікарні мають наліпку на вході до лікарні.

Самостійно перевірити, у яких медзакладах така послуга надається безоплатно в межах Програми медичних гарантій, можна на дашборді або зателефонувавши до безкоштовної інформаційно-довідкової служби НСЗУ за номером 16-77.

Нагадаємо, що термін дії е-Направлення – 1 рік з дня створення. Переглянути порядок формування е-Направлення та яка інформація у ньому зазначається, можна за посиланням

При зверненні до закладу ваше направлення перевірить лікар або працівник реєстратури. Для цього необхідно назвати 16-значний номер направлення або відсканувати штрих-код на інформаційній памʼятці. За цим номером таке направлення буде знайдено в ЕСОЗ, а лікар/працівник рецепції має підтвердити можливість надання послуги.

УВАГА, обовʼязково роздруковувати направлення не потрібно. Вимога надати роздруківку є порушенням порядку, затвердженого наказом МОЗ від № 586.

Коли вам нададуть послугу (проведуть консультацію, виконають лабораторний аналіз тощо), медик також фіксує електронні медичні записи, які є підтвердженням виконання направлення. Після їх внесення кількість призначених послуг зменшиться або направлення буде погашено.

Звертаємо увагу, що за такою послідовністю працюють УСІ заклади України незалежно від того – це державна чи приватна лікарня.

Чи потрібно платити за послугу, надану за е-Направленням?

Кожне е-направлення містить інформацію про те, хто оплачуватиме надану послугу. У друкованій памʼятці це можна побачити в графі – медична програма.

Якщо в направленні зазначено – Програма державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, то така послуга є безоплатною для пацієнта, якщо він звернеться до лікарні, яка має договір з НСЗУ. Перелік надавачів з договором можна переглянути за посиланням.

Тобто в такому випадку пацієнт НІЧОГО не має сплачувати. Ні за розхідні “рукавички”, ні за “плівочку”.

МІФи про е-Направлення

МІФ: на медогляд до садочка чи школи треба е-Направлення

НІ, на планові медичні огляди е-Направлення не потрібне.

МІФ: на медогляд на роботу треба е-Направлення

НІ, видача е-Направлення не поширюється на обов’язковий медичний огляд працівників.

МІФ: ВСІ е-Направлення треба друкувати

НІ, інформаційна памʼятка друкується ТІЛЬКИ на прохання пацієнта.

МІФ: е-Направлення видає тільки сімейний лікар

НІ, технічна та юридична можливість створення е-Направлення наявна у всіх лікарів закладів незалежно від їх посади чи спеціальності (хіруг, травматолог, інфекціоніст, зав відділенням тощо).

МІФ: за номером е-Направлення з смс заборонено отримувати послугу

НІ, номера з смс достатньо для перевірки е-Направлення в електронній системі охорони здоровʼя та надання призначеної послуги

МІФ: лікарня, яка працює як ТОВ чи ФОП, НЕ видає е-Направлення

НІ, технічна та юридична можливість створення е-Направлення наявна у закладів (лікарень) всіх форм власності (комунальні, державні, ТОВ, ФОП тощо). Тобто навіть лікар вашої улюбленої приватної лікарні може видати вам е-Направлення.

2 Вересня 2022
1. Який термін погашення рецепта на антибіотики?
Термін дії електронного та паперового рецепта на антибіотики становить 30 днів.
2. Чи діє електронний рецепт на антибіотики за кордоном?
Ні, електронний рецепт на антибіотики діє виключно в межах України.
3. Чи у всіх аптеках можна погасити електронний рецепт?
Під час перехідного періоду ви можете придбати антибактеріальний препарат за рецептом у будь-якій аптеці, незалежно від того чи підключена аптека до електронної системи охорони здоровʼя. Для цього достатньо предʼявити інформаційну довідку фармацевту.
4. Чи можна придбати ліки за паперовим рецептом?
Так, під час перехідного періоду лікарі, які поки не працюють з електронною системою охорони здоровʼя, можуть виписувати паперові рецепти на спеціальному рецептурному бланку форми ф-1. Як і інформаційна довідка, паперовий рецепт має бути засвідчений особистим підписом та печаткою лікаря.
5. Чи можна за електронним рецептом придбати аналог ліків, які призначив лікар?
Лікар виписує електронний рецепт на антибіотик за міжнародною непатентованою назвою препарату, тобто «дієвою речовиною». Фармацевт під час погашення рецепта перевірить рецепт та запропонує пацієнтові наявні препарати зі вказаною дієвою речовиною. Так пацієнт має можливість самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу.
6. Чи може лікар-стоматолог виписати мені електронний рецепт на антибіотик?
Так, технічна можливість виписки електронного рецепта на антибіотики доступна як лікарям первинної, так і спеціалізованої й високоспеціалізованої медичної допомоги усіх форм власності – як державних, комунальних, так і приватних закладів. Головна умова – лікар має працювати в електронній системі охорони здоровʼя. Якщо лікар поки не працює в ЕСОЗ, то випише вам паперовий рецепт.