Особливості дії карантину в умовах воєнного стану

Незважаючи на воєнні дії, коронавірус не відступив з України.
Під час воєнного стану по всій території країни як і раніше рекомендується дотримуватись протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19.
📍Окрім того, громадянам рекомендується також забезпечити отримання повного курсу вакцинації проти COVID-19 тими вакцинами, які схвалені ВООЗ до використання.
📍Закладам охорони здоровʼя також важливо забезпечити готовність до реагування на спалахи коронавірусу в умовах воєнного стану.
📍Рекомендуємо ознайомитись з відповідною постановою “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”- ​​https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1236-2020-%D0%BF#Text
📍Нагадуємо, що при виникненні запитань, ви можете звернутись до контакт-центру МОЗ з питань коронавірусної хвороби та вакцинації за номером 0 800 60 20 19.
Додатково, ви можете скористатися чат-ботом підтримки на сайті Міністерства охорони здоров’я України.
Також рекомендуємо
28 Червня 2024

Уряд прийняв постанову і затвердив зміни в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) – у ній з’явиться особистий кабінет пацієнта. Відтепер українці зможуть самостійно зайти в ЕСОЗ і користуватися електронними сервісами. 

«Обрати сімейного лікаря, укласти чи розірвати декларацію, управляти своїми персональними даними у разі, приміром, зміни паспортних даних чи номера телефону — найперші можливості, передбачені в особистому кабінеті пацієнта. Рішення про його запровадження сьогодні ухвалили члени уряду. Плануємо, що згодом функціонал особистого кабінету пацієнта буде розширено відповідно до потреб пацієнтів. Попри війну та щоденні виклики продовжуємо працювати над тим, аби розширювати перелік зручних державних електронних сервісів для українців», — сказав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Нагадаємо, що електронна система охорони здоров’я є двокомпонентною системою. Вона складається з центральної бази даних та електронних медичних інформаційних систем (МІС).

Поява особистого кабінету пацієнта дозволить кожному українцю мати доступ до власних персональних даних в ЕСОЗ.

Як здійснюватиметься доступ до особистого кабінету пацієнта? 

  1. Через електронні медичні інформаційні системи (МІС).
  2. Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
  3. Мобільний додаток порталу «Дія» (Дія).   

Вхід до ЕСОЗ пацієнт здійснюватиме із застосуванням власного електронного підпису.

На першому етапі впровадження користувачі особистого кабінету пацієнта зможуть:

  • самостійно зареєструвати себе як пацієнта в центральній базі даних ЕСОЗ;
  • самостійно подавати декларації про вибір лікаря (сімейного лікаря, терапевта чи педіатра), переглядати раніше подані декларації, а за потреби — розірвати декларацію з лікарем;
  • за необхідності — змінити свої персональні дані, що містяться в центральній базі даних ЕСОЗ (до прикладу, прізвище після одруження).

Окрім зручних сервісів для пацієнта запуск особистого кабінету пацієнта дозволить знизити навантаження на медичних працівників, адже раніше більшість зазначених змін вносили до системи саме вони.

Сьогодні в Україні вже існують деякі пацієнтські електронні сервіси, за допомогою яких можна записатися на візит до лікаря, переглянути певну інформацію щодо медичного обслуговування, яка вноситься лікарями та зберігається в закладі охорони здоров’я або МІС. Однак дотепер жодні цифрові сервіси для пацієнтів не були повʼязані з центральною базою даних ЕСОЗ.

Наразі реалізується перший етап впровадження особистого кабінету пацієнта. Надалі будуть з’являтися нові можливості та електронні сервіси для того, щоби українці, незалежно від регіону чи закладу охорони здоровʼя, могли безперешкодно користуватися електронними послугами у сфері охорони здоров’я.

18 Квітня 2025

Чергові зміни в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) спрямовані на спрощення роботи як адміністраторів, так і лікарів та середніх медпрацівників. Незабаром оновлення стануть доступними в медичних інфрмаційних системах.

Які зміни стануть доступні – детальніше дізнавайтесь у розʼясненні ⬇️

 

  • Робота з записом пацієнта

 

✅ Невдовзі зʼявиться можливість управляти інформацією про законного представника пацієнта

Невдовзі при реєстрації недієздатного пацієнта (наприклад, дитини) лікар зможе обрати законного (юридичного) представника, який супроводжує дитину на огляді, з-поміж осіб, зареєстрованих в ЕСОЗ. Тепер для цього не потрібно дублювати інформацію в картці дитини.

Додаткові можливості, які стануть доступні:

  • перегляд інформації про законних представників пацієнта;
  • управління звʼязками із записами про законних представників (можливість додати чи деактивувати запис про представника);
  • автоматичне розірвання звʼязку дитини та законного представника після досягнення 18-річчя.

✅ Можливість зазначити набуття цивільної дієздатності пацієнтів з 14 років

У разі набуття пацієнтом цивільної дієздатності лікар зможе підтвердити цей факт  та внести відповідний документ у запис пацієнта.

Так, наприклад, тепер особи, які ще не досягли 18-річчя, але самі вже стали батьками, зможуть бути законними представниками своїх дітей в ЕСОЗ. Для цього лікар має внести відповідні зміни та завантажити документи у запис пацієнта.

Це дозволить пацієнту самостійно приймати рішення, а також управляти власною інформацією без залучення законного представника.

✅ Метод автентифікації з типом “Третя особа” для недієздатних пацієнтів

Тепер метод автентифікації буде автоматично встановлений для всіх недієздатних пацієнтів, для яких зареєстровано звʼязок із законним представником на підставі відповідних документів. Для таких пацієнтів буде встановлено метод автентифікації  “ТРЕТЯ ОСОБА”.

Відповідно медичному працівнику більше не потрібно буде це робити власноруч.

✅ Нові напрямки верифікації: Верифікація пацієнтів до 18 років буде здійснюватися за свідоцтвом про народження

Процес передбачатиме  автоматичну перевірку ПІБ пацієнта, дата його народження, а також серія та номер свідоцтва про народження українського зразка. 

✅ Запис пацієнта та медичного працівника в МІС буде відображати лише статуси верифікації за напрямками

Так, надалі для успішної верифікації пацієнта достатньо, аби дані пацієнта були верифіковані принаймні за одним із напрямків верифікації (тобто за ДРФО (перевірка РНОКПП) – для дорослих та/або ДРАЦСГ (перевірка актового запису про народження) – для дітей).  

✅ Відтепер в інтерфейсі МІС статус верифікації пацієнта буде відображатися не в декларації про вибір лікаря ПМД, а лише в записі про пацієнта

Оскільки статус верифікації пацієнта – невіддільна частина даних пацієнта в ЕСОЗ – як і раніше ця інформація буде завжди доступна лікареві у записі пацієнта.

Нагадаємо: що оновити персональні дані пацієнта може БУДЬ-ЯКИЙ лікар, авторизований в системі, незалежно від його посади, спеціальності та місця роботи.

 

  • Робота з медичними записами

 

✅ Облік періоду отримання результатів дослідження

За потреби медпрацівник зможе зазначити дату або період отримання результатів дослідження в Діагностичному звіті.

✅ Завершити план лікування може не лише його автор, але й інші лікарі цього ж закладу

Раніше завершити план лікування міг виключно лікар, який створив даний план лікування. Незабаром це зможуть зробити й інші лікарі закладу, в якому працює автор плану лікування.

Це дозволить забезпечити коректний облік у разі якщо, наприклад, лікар звільнився без потреби дублювати інформацію.

 

  • Оновлення можливостей для медичних працівників

 

✅ Нові можливості для медичних сестер та братів

Невдовзі середні медичні працівники зможуть виконувати призначення за е-направленням категорії “Хірургічні процедури”. 

Це підвищить самостійність середнього медичного персоналу при виконанні інтервенцій які можуть здійснюватися ними самостійно відповідно до НПА та протоколів.

Нові можливості для медичних координаторів

У медичного координатора з’являється можливість отримати дані про Епізод медичної допомоги (Епізод МД), який пов’язаний із електронними медичними записами (ЕМЗ), що були передані як супровідна інформація Плану лікування та/або обгрунтування Призначення плану лікування.

Це означає, що за потреби медичний координатор ЗОЗ зможе створити запит на доступ до такого Епізоду МД для перегляду ЕМЗ, що сприятиме кращій координації медичних послуг.

Разом з тим впроваджується зміна, яка передбачає, що медкоординатор не матиме можливості підписувати заявку на створення чи оновлення запису про пацієнта. Такі дії для інших типів користувачів залишаються без змін.

 

  • Для адміністраторів: управління медичним закладом

 

✅ При деактивації місця провадження діяльності (надання послуг) медичного закладу відбуватиметься додаткова перевірка

Якщо під час деактивації закладу буде виявлено наявність активних працівників, які мають зв’язок з таким місцем надання медпослуг, що підлягає деактивації, деактивація буде заблокована.

У такому разі усі пов’язані активні працівники повинні бути закріплені за іншим місцем надання послуги або деактивовані керівником закладу. Таким чином зменшиться кількість випадкового внесення змін.

 

  • Відпуск лікарських засобів за е-рецептом на основі медканабісу

 

✅ Впроваджується інтеграція між ЕСОЗ та Електронною системою обліку обігу медичного канабісу (ЕСОРК)

Для забезпечення прозорого обігу ліків буде забезпечено інтеграцію ЕСОРК та ЦБД ЕСОЗ щодо е-рецептів на лікарські засоби на основі медичного канабісу.

Перевірка наявності зареєстрованих видів господарської діяльності за додатковою ліцензією щодо реалізації (відпуску) та виготовлення екстемпоральних лікарських засобів на основі рослинної субстанції канабісу

Це необхідна умова для роботи аптек з е-рецептами на ліки на основі медичного канабісу.

Нагадаємо, що перевірка наявності в аптеки виду господарської діяльності щодо реалізації (відпуску) наркотичних (психотропних) лікарських засобів продовжує здійснюватися як і раніше.

18 Грудня 2023

Сьогодні через війну потреба у реабілітації серед військових та цивільних збільшилася в десятки та навіть сотні разів.

Протягом 2023 року в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) було сформовано понад 1,2 мільйона е-направлень на реабілітаційні послуги.

Забезпечення ефективної, активної та доказової реабілітації є одним із завдань держави та її відповідальністю перед українцями, які постраждали внаслідок війни.

З цією метою держава трансформує систему реабілітаційної допомоги в Україні. Зокрема, впроваджуються сучасні цифрові інструменти на принципах Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоровʼя (МКФ).

Так, з червня 2023 року 1,5 тисячі фахівців з реабілітації з понад 500 закладів по всій країні почали активно обліковувати медичну інформацію про реабілітаційні втручання в ЕСОЗ. 

На сьогодні в ЕСОЗ внесено понад мільйон записів (з використанням класифікатора МКФ) щодо провадження реабілітації для 123,5 тисячі пацієнтів. Ця кількість містить в тому числі дані про реабілітаційні обстеження. 

«Електронні записи дозволяють захищено зберігати дані про відновлення людини в єдиному місці, – коментує заступниця міністра охорони здоровʼя з питань цифровізації Марія Карчевич. – А доступ до цієї інформації може надаватися усім фахівцям, які залучені до процесу реабілітації. Таким чином, вони можуть у будь-який момент відстежити прогрес реабілітації та за потреби оперативно внести корективи до реабілітаційного плану».

На додаток, якщо пацієнт буде скерований в інший заклад охорони здоров’я, йому не доведеться везти з собою відповідні медичні документи з попереднього місця реабілітації.

А якщо, наприклад, пацієнт вирішить продовжити реабілітацію за кордоном, лікар фізичної та реабілітаційної медицини зможе сформувати друковану форму індивідуального реабілітаційного плану пацієнта, яка міститиме дані про пройдений шлях реабілітації. 

Завдяки використанню міжнародних кодів МКФ облік реабілітаційної допомоги здійснюється  за уніфікованими параметрами, а отже, буде чіткий, однозначний та зрозумілий як для українських фахівців, так і для їх колег за кордоном.

Наступним етапом реформування системи реабілітації планується цифровізація інструментів функціонального оцінювання стану пацієнта та формування призначення допоміжних засобів реабілітації в ЕСОЗ.

Розбудова ефективної системи реабілітації є ініціативою першої леді Олени Зеленської. Проєкт «Реабілітація травм війни в Україні» реалізують Міністерство охорони здоров’я України, Національна служба здоров’я України, ДП «Електронне здоровʼя», Міністерство соціальної політики України, Офіс Президента України, радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності, БФ «Пацієнти України», Український католицький університет, Protez Hub та Всеукраїнське об’єднання фізичних терапевтів.

13 Березня 2022
Особлива вдячність за це нашим медикам!
Підготували короткий перелік останніх новин в нашій системі охороні здоровʼя:
– Уже скоординовано 116 вантажів гуманітарної допомоги для закладів охорони здоровʼя, прочитати про це більше ви зможете більше за посиланням –
– Також до наших медиків долучилось уже 19 іноземних колег та ще 1000 виявили бажання приїхати у разі потреби. Реєстрація і надалі є відкритою –
-За 16 днів військових дій МОЗ скоординувало понад 500 тонн медикаментів від різних країн –
– В умовах воєнного стану усі публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законом України “Про публічні закупівлі”-
– Ресурс Tabletki.ua – бронюй ліки в аптеках. Збережи свій час і гроші отримує дані про наявність медикаментів від багатьох аптек. В умовах війни не всі мають можливість надавати актуальні дані оперативно. Тому, сервіс оновив алгоритм фільтрації та відбражає інформацію про тільки ті аптеки, які дійсно працюють та надають актуальну інформацію.
– Інформуємо про рішення Міністерство охорони здоров’я України для удосконалення роботи сфери охорони здоров’я під час війни –
– Також, наразі для взаємодії з електронною системою охорони здоровʼя достатньо використовувати той електронний підпис, який наявний та який використовують у роботі користувачі. Після завершення воєнного стану в Україні та стабілізації ситуації термін впровадження електронного підпису на захищених носіях для користувачів ЕСОЗ за потреби буде продовжено.
Бережіть себе та своїх рідних! Все буде Україна! 🇺🇦