З Днем сімейного лікаря!
Електронна система охорони здоровʼя розширює свої масштаби! Так, окрім появи нових сервісів, у системі постійно вдосконалюються вже існуючі функціональності.
Усі зміни, які розробляються командою впровадження ЕСОЗ, завчасно відображаються в технічних вимогах до медичних інформаційних систем (МІС).
Так нещодавно Наказом Національної служби здоровʼя від 06.09.2023 №… була затверджена нова редакція технічних вимог до МІС, яка включає деякі зміни.
Сьогодні ми розповімо детальніше, що змінюється для медичних працівників з новою редакцією технічних вимог.
- Командою ДП “Електронне здоровʼя” розроблено вимоги до обліку електронних рецептів на медичні вироби надавачами медичних послуг, а також у аптечному закладі.
Невдовзі для користувачів ЕСОЗ зʼявиться функціонал виписування та погашення електронного рецепта на медичні вироби.
Нагадуємо, що вже у жовтні в програмі реімбурсації вперше з’являться медичні вироби – тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові для індивідуального глюкометра.
Відпуск тест-смужок почне здійснюватися за електронним рецептом. Процес виписування та погашення електронних рецептів задля реімбурсації медичних виробів (тест-смужок) не відрізнятиметься від лікарських засобів та буде знайомий лікарям та фармацевтам, які вже працюють з іншими напрямками реімбурсації.
- Оновлено вимоги до роботи з записами про ідентифікованих пацієнтів в ЕСОЗ.
Відповідні зміни усувають помилку, яка перешкоджала лікареві зареєструвати пацієнта в ЕСОЗ за ID-карткою та невірним номером УНЗР. Відтепер така можливість буде доступна.
- Оновлено вимоги до роботи з медичними висновками про тимчасову непрацездатність.
Також до вимог до роботи з медичними висновками про тимчасову непрацездатність були внесені зміни, які дозволять більш зручно та коректно працювати з МВТН.
- Перша зміна стосується зазначення терміну непрацездатності для категорії непрацездатності “Вагітність та пологи”.
Тепер лікар матиме змогу після вказання “Дати початку непрацездатності” обрати один з передбачених законодавством термінів, що дозволятиме автоматично заповнити “Дату закінчення непрацездатності”.
Це спростить роботу лікаря, оскільки тепер лікарю не потрібно самостійно вираховувати термін непрацездатності – тим самим мінімізується можливість здійснити помилку в терміні, а також скорочується час на формування медичного висновку зазначеної категорії.
- Друга зміна стосується автоматичного заповнення більшості даних при створенні уточнюючого МВТН. Ця зміна є особливо корисною, якщо уточненню підлягають кілька пов’язаних МВТН, створених для неідентифікованого пацієнта.
Зауважимо, що ця зміна має рекомендаційний характер для МІС. Отже, якщо МІС на своєму боці впровадить цю доробку, то лікарю більше не потрібно буде в уточнюючому МВТН вказувати дати початку та закінчення непрацездатності, а також додаткові відмітки у блоці розширених даних про МВТН у разі їх наявності (відмітки що непрацездатність пов’язана з нещасним випадком на виробництві, порушення режиму лікування, дату порушення режиму та ін.).
Ця зміна суттєво спростить роботу лікаря, а також мінімізує час на створення медичного висновку та можливість здійснення помилок.
Звертаємо вашу увагу, що усі зазначені зміни стануть доступними користувачам після успішного проходження МІС тестування відповідності актуальним технічним вимогам.
Відстежувати статус тестувань вашої МІС за новими змінами можна на сайті системи у розділах:
- Підключені до ЕСОЗ МІС:
https://ehealth.gov.ua/pidklyucheni-do-ehealth-mis/
- Статуси тестування функціоналу МІС на рівні ПМД:
https://ehealth.gov.ua/pervynna-medychna-dopomoga/
- Статуси тестування функціоналу МІС на рівні СМД:
Уже з серпня українські лікарі, які працюють з електронною системою охорони здоровʼ я, почнуть виписувати електронні рецепти на антибіотики.
Усі інші медичні працівники протягом перехідного періоду мають підготуватися та освоїти навички, потрібні для формування призначень на антибіотики в ЕСОЗ.
Для початку роботи з електронним рецептом користувачам необхідно освоїти базові навички та функціонал ЕСОЗ, а саме вміти: реєструвати пацієнта в системі, здійснювати пошук пацієнта в МІС та на ЦБД, оновлювати дані про пацієнта, а також вносити та редагувати медичні записи.
Для виписки е-рецепта безпосередньо в інтерфейсі медичної інформаційної системи лікарю необхідно:
1. Перш за все провести ідентифікацію пацієнта.
Ідентифікація пацієнта необхідна для того, щоб встановити особу, яка отримуватиме медичну послугу, та для пошуку або реєстрації пацієнта в ЕСОЗ.
2. Далі – необхідно здійснити пошук пацієнта.
Пошук пацієнта в ЕСОЗ здійснюється за такими обов’язковими параметрами:
- прізвище та ім’я пацієнта;
- дата народження пацієнта.
Додатково можна застосувати інші параметри пошуку: РНОКПП, номер телефону пацієнта та ін.
3. Якщо пацієнт незареєстрований у системі – зареєструвати пацієнта як ідентифікованого.
З детальною інформацією про реєстрацію пацієнта, оновлення його реєстраційних даних ви можете ознайомитися за посиланням на вебінар НСЗУ: https://bit.ly/3vg0ojr
4. Створити медичний епізод.
Після успішної реєстрації пацієнта в ЕСОЗ можна сформувати новий візит та внести дані про візит пацієнта до його медичної картки.
Навчальні вебінари НСЗУ про внесення медичних записів до ЕСОЗ:
- Для лікарів первинної медичної допомоги:
- Для лікарів-спеціалістів:
- Для лікарів стаціонару:
5. Сформувати електронний рецепт.
Внести інформацію про призначення, обравши міжнародну непатентовану назву препарату, джерело фінансування, кількість препарату, дозування, тривалість лікування та спосіб вживання лікарського препарату.
Навчання по виписці електронного рецепта уже також доступне на платформі Академії НСЗУ, пройти його ви можете після реєстрації за посиланням:
6. Видрукувати інформаційну довідку та видати її пацієнту.
Нагадуємо, що інформаційна довідка обов’язково має бути завірені особистим підписом та печаткою лікаря.